Brotnjo

about image about image
Preko 700

godina postojanja

18,000+

Stanovnika

Brotnjo

Najstariji sačuvani nadnevak pisanog spomena imena Brotnjo, odnosno današnje Općine Čitluk, datira iz 24. svibnja 1306. godine u jednom aktu dubrovačkoga kneza i sačuvan je u Povijesnom arhivu u Dubrovniku. Brotnjo je i u srednjem vijeku bilo povezano prometnicama, a i rimske su ceste prolazile njime. Smatra se da ime potječe od biljke Broć (Rubia Tinetorum), kojom se u srednjem vijeku u ovom kraju bojilo platno. Ta biljka karakteristična za ovo podneblje Brotnja nalazi se na grbu općine Čitluk. Grb sadrži i križ koji simbolizira odanost naroda ovoga kraja katoličanstvu. Zastava općine Čitluk zlatne je boje preko koje se simbolizira visokokvalitetno vino žilavka, odnosno „hercegovačko zlato” duhan. Zastava je djelo Dubrovčanina Luke Peke. Grad Čitluk razvija se od kraja pedesetih godina dvadesetog stoljeća u administrativno središte Brotnja. Danas je to mjesto sa srednjom i osnovnom školom, gospodarsko, prometno, športsko, kulturno i turističko središte.

Prirodna obilježja

Znamenitosti Brotnja

Geografski položaj

Regija Brotnjo plodna je krška visoravan na jugozapadu Bosne i Hercegovine, na nadmorskoj visini od od 22 do 582 mnv. Brotnjo u teritorijalnom smislu čine: općina Čitluk i dijelovi općina Ljubuški (naselje Lipno), Čapljina (naselje Šurmanci), i Mostar (naselje Slipčići). Ukupna površina iznosi 234 km² od čega 181 km² pripada općini Čitluk.

Stećci

Među brojnim arheološkim nalazištima Brotnja poseban značaj ima srednjovjekovno groblje porodice Komlinović na lokalitetu Visočica, koje se nalazi na središnjem dijelu Broćanskog polja u Velikom Ograđeniku.

Vinogradi

Općina Čitluk najveće je vinogorje u BiH. U gospodarski jednoj od najrazvijenijih općina u BiH skoro svaka obitelj ima vlastiti vinograd i vino, te je jako izražena tradicionalna veza između čovjeka i vinove loze. Ovdje se loza obrađuje stoljećima i piju najbolja autohtona vina, koja su broćanskim vinogradarima i vinarima nagrada za mukotrpan rad.

Župa Gradnići

Župa Gradnići – danas malena župa u Brotnju, nekoć prostorom i brojem žitelja pregolema. Gradnići su matica svih ostalih broćanskih župa. Župa Gradnići je najstarije župa u Brotnju i jedna od najstarijih župa u Hercegovini. U njoj se nalazi najstarija župna kuća u Hercegovini, a isto tako i najstariji vinski podrum u Bosni i Hercegovini.

Župa Čerin

Župa Čerin je sjedište Zapadnog Brotnja te sjedište župe Čerin koja ima oko 4800 stanovnika. Prije je to mjesto bilo sjedište općine, ali je poslije sjedište premješteno u Čitluk. Zaštitnik župe je sveti Stjepan Prvomučenik koji se slavi 3. kolovoza.

Krstivode

Sam naziv Krstivoda jest jedinstven. Češće se može susresti nazive Krstina ili Krstine, Crkvina ili Crkvine, ali Krstivoda je jedna. I to dovoljno govori o posebnosti toga mjesta i njegovom značenju. Naziv dolazi od riječi „krsti + voda“, dakle to je mjesto gdje se krsti (blagoslivlja) voda.

Brotnjo u brojkama

Broj stanovnika
0
Godina postojanja
0
Površina općine Čitluk
0 km²
Blog & Vijesti

Najnovije vijesti

Najnovije objave vezane za događaje, kulturu, vinogradarstvo, lokalne priče, sport i sve važno iz srca Brotnja